Dziennik

Plan Lekcji

Kalendarium

Obiady

Warsztaty „Na tropach DNA” w BIOCEN-ie

22 stycznia br. uczniowie klas 8 wzięli udział w warsztatach w BIOCEN-ie poświęconych DNA. Chodziło nam o udział w zajęciach praktycznych z genetyki i był to strzał w dziesiątkę.

Podczas zajęć w BIOCEN-ie uczniowie doskonale poradzili sobie w warunkach laboratoryjnych m.in. ekstrahując własne DNA z nabłonka wewnętrznej strony policzka, najpierw w płynie do mycia naczyń, a następnie zalewając zabarwionym na różowo spirytusem. DNA „pokazało” się im na granicy faz substancji o różnej gęstości w postaci białej kreski. Podświetlenie probówek laserem „komórkowym” pozwoliło zobaczyć własne DNA. Ponadto, obserwowaliśmy rozdzielanie łańcuchów DNA o różnej długości w procesie elektroforezy po podłączeniu elektrod do prądu. Krótsze łańcuchy „poruszały się” szybciej na żelu od dłuższych. Mieli również możliwość „wyprodukowania” mleka krowiego bez laktozy.

Myślę, że po tych zajęciach uczniowie przekonali się, że ukryte w komórkach DNA nie jest czymś tak niedostępnym, jak im się wydawało. Jest jednym ze związków chemicznych, decydujących o jakości naszego życia. Aby go nie niszczyć musimy ograniczać działanie środków mutagennych tj. promieniowanie UVA, UVB, rentgenowskie, jonizujące, konserwanty, środki ochrony roślin, metale ciężkie i inne, które mogą uruchomić obecne w DNA onkogeny i doprowadzić do choroby nowotworowej.

Jolanta Matyjasiak, nauczycielka biologii