Dziennik

Plan Lekcji

Kalendarium

Obiady

„Dzień Ziemi na Marsie”

Jest 22 sol kwietnia 2021 roku. Po osiemnastu miesiącach podróży na Marsie ląduje pierwszy załogowy prom kosmiczny „Nieziemski Mars” z siedemnastoma Ziemianami z klas 5a i 5c naszej szkoły. Zostali oni wyłonieni przez NASA spośród 18 tysięcy Ziemian w konkursie, który zakończył się w marcu 2011 roku. Na Marsie czekają już na nich reporterzy z TV BBC, którymi są bohaterowie najstarszego na Ziemi serialu. Są nimi Doctor Who i jego kompanionka Klara (Marysia i Tytus z klasy 5a). Przylecieli przenoszącym się w czasie i przestrzeni statkiem kosmicznym Tardis (Police Public Call Box), aby transmitować dla TV BBC to wydarzenie. Oto po 52 latach od lądowania człowieka na Księżycu ponownie stanie stopa ludzka na innym ciele niebieskim, tym razem na planecie Mars.

Po wylądowaniu Ziemianie śpiewają radośnie w j. angielskim piosenkę „One way ticket” przekonani, że pozostaną tutaj już na zawsze. Zaniepokojeni ich postawą Marsjanie (uczniowie z klasy 5c) wyrażają znacznie większą troskę o niszczejącą w zastraszającym tempie Ziemię niż jej mieszkańcy. Dowiadują się od Ziemian o zmianach, jakie zaszły za sprawą człowieka na pięknej planecie: o dziurze ozonowej, globalnym ociepleniu, kwaśnym deszczu, rosnącej górze śmieci. Udzielają im kilku rad, jak uratować Ziemię. Proponują oszczędzać prąd, zmniejszyć konsumpcję, segregować odpady i poddawać je recyclingowi. Zastąpić nieodnawialne źródła energii odnawialnymi, wykorzystując siłę wiatru, wody i światło słoneczne. Marsjanie radzą im, aby jak najszybciej wrócili i posprzątali swoją piękną planetę. Ziemianie uświadamiają sobie, że przed ich powrotem na Ziemię może już całkowicie zniknąć Puszcza Amazońska, lodowce w Himalajach i większość wysp na Pacyfiku. Gdy opuszczali Ziemię, w ZOO został zachowany ostatni okaz ptaszka kowalika. Ziemianie robią sobie z Marsjanami zdjęcie, a Doctor Who i Klara kończą transmisję z Marsa słowami: „Dla TV BBC z Marsa Doctor Who, kompanionka Klara, Marsjanie i odlatujący, wręcz odlotowi Ziemianie w „Nieziemskim Marsie”. Na zakończenie Ziemianie śpiewają piosenkę o tym, czego nauczyli się od „Marsjan”.

Bilet w jedną stronę

One way ticket, one way ticket
One way ticket, one way ticket
One way ticket, one way ticket to the blues
Mamy jedną Ziemię, która żywi nas
Więc ją posprzątajmy, już najwyższy czas
Woo, woo, woo … bo jeden mamy tylko dom
Posortujmy śmieci, oszczędzajmy prąd
Uczmy tego dzieci, by nie zniknąć stąd
Woo, woo, woo … bo jeden mamy tylko dom
Kiedy tam wrócimy, damy wszystkim znak
Aby jak najszybciej posprzątać świat
By Ziemia nie zmieniła się nam w Mars
Już czas, już czas, już czas woo
One way ticket, one way ticket
One way ticket, one way ticket
One way ticket, one way ticket to the blues

Następnie Marsjanie śpiewają „na bis” tę samą piosenkę Ziemianom, a potem wszyscy uczniowie szkoły podstawowej dwukrotnie śpiewają tą piosenkę Ziemianom na pożegnanie. Zanim „Ziemianie” odlecieli z Marsa wybrali się z Marsjanami na lody – zimne jak ich planeta nocą. Do zobaczenia na Ziemi – jedynej takiej zielonej planecie.

Tekst: Jolanta Matyjasiak – nauczycielka przyrody, zdecydowana „ Ziemianka”

Scenariusz przedstawienia i tekst polskiej wersji piosenki: Jolanta Matyjasiak

Muzyka i tekst w oryginalnej anglojęzycznej wersji: Zespół „Eruption” – „One way ticket”