Dziennik

Plan Lekcji

Kalendarium

Obiady

Wycieczka do obszaru ochrony ścisłej Sieraków w Kampinoskim Parku Narodowym

W dniu 22 kwietnia br. 31 uczniów z klas 6a i 4a przemierzało Puszczę Kampinoską szlakiem zielonym wzdłuż ścieżki dydaktycznej „Do Starego Dębu” z Dziekanowa Leśnego do Sierakowa. Uczniowie, po zaopatrzeniu się w prowiant w lokalnym sklepie, otrzymali karty pracy i z każdej z 12 tablic informacyjnych na ścieżce mieli za zadanie wyszukać informacje do krzyżówki, której hasło brzmiało „Jadwiga i Roman Kobendzowie”. Dowiedzieli się, że naukowcom tym zawdzięczamy doprowadzenie do utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego w 1959 r. Klasa 6a miała trudniejsze zadanie, polegające na rozwiązaniu krzyżówki, do której informacje należało zdobyć obserwując otaczającą przyrodę i pilnie słuchając nauczycielki przyrody Pani Jolanty Matyjasiak.

Hasło brzmiało „Globalne ocieplenie”. Idąc szlakiem udało nam się zobaczyć nad Bagnem Cichowąż żurawie i usłyszeć ich klangor, zobaczyć i usłyszeć gniazdujące w lesie kruki, podziwiać śpiew kowalików, zięb, pierwiosnków, kosów, drozdów śpiewaków, sikorek i odgłosy dzięcioła dużego. Uczniowie byli zachwyceni aspektem wiosennym grądu, olsu i boru sosnowego. Podziwiali i robili zdjęcia zawilcom gajowym, żółtym, przylaszczkom, knieci błotnej i fiołkom pachnącym. W cieku wodnym zobaczyli pijawki, kiełże, ośliczki i ślimaczki zatoczki rogowe. Widzieli też traszkę zwyczajną. Stwierdzili na koniec po odpoczynku i zabawie w lesie przy posadzie Sieraków, w trakcie której zajadali cukierki, paśli kury i odgadywali zagadki na plusy, że była to najfajniejsza wycieczka terenowa. Cieszę się razem z nimi, bo tak jak oni, kocham Puszczę Kampinoską i każdą wolną chwilę spędzam na łonie przyrody.

Jolanta Matyjasiak, nauczycielka przyrody wraz z kolegami – miłośnikami przyrody – Panią Olgą Wójcik i Panem Adamem Ekielskim