Dziennik

Plan Lekcji

Kalendarium

Obiady

Wieczornica

Tradycją naszej szkoły są wieczornice organizowane corocznie z okazji Dnia Niepodległości.

W ten szczególny listopadowy wieczór zbiera się cała społeczność naszej Szkoły – dzieci, grono pedagogiczne, rodzice i przyjaciele. W uroczystej i jednocześnie ciepłej atmosferze wspominamy heroiczne wydarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny, słuchamy opowieści naszych gości, uczestników tych wydarzeń lub członków ich rodzin, a na zakończenie śpiewamy pieśni patriotyczne.

W tym roku tematem spotkania była obrona Lwowa 1918-1919. Dlatego też zaprosiliśmy Polaków urodzonych w tym pięknym mieście nad Pełtwią. Uczniowie gimnazjum przygotowali ciekawą opowieść o obronie wschodniego bastionu odradzającej się Rzeczypospolitej, między innymi o Orlętach Lwowskich, o tym, jak w Warszawie zorganizowano odsiecz dla Lwiego Grodu, jak powstał Cmentarz Obrońców Lwowa. Trzeba zaznaczyć, że dekoracja sali wyglądała świetnie. Prócz wielkoformatowych zdjęć użyto do niej także licznych plakatów i gazetek, które ze szczególnym przejęciem i staraniem wykonali uczniowie podstawówki.

Na zakończenie padły słowa o tym, że w dziejach naszej Ojczyzny Krzyżem Virtuti Militari zostały udekorowane herby dwóch walecznych polskich miast – Lwowa i Warszawy. Leopolis semper fidelis, Varsovia semper invicta – Lwów zawsze wierny, Warszawa zawsze niepokonana… Natomiast w Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie spoczywa ochotnik, który oddał swe życie za niepodległość Rzeczypospolitej na przedpolach Lwowa podczas wojny polsko-bolszewickiej…

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom, prowadzącym oraz uczestnikom naszej uroczystości. Zapraszamy za rok na następną wieczornicę.