1W ramach projektu "Wspólna ławka" grupa 15 gimnazjalistów z naszej szkoły oraz 2 nauczycieli gościła na Łotwie. Stroną przyjmującą była Polska Szkoła Podstawowa im. hrabiów Platerów w Krasławiu (Krāslavas grāfu Plāteru v. n. poļu pamatskola). Projekt zorganizowany jest przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Poznawanie historii Polaków na Łotwie rozpoczęliśmy już w pierwszym dniu - od spaceru po szkole, obejrzenia pałacu hr. Platerów i wycieczki do Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie. By podzielić się wiedzą na temat swojego regionu Łatgalii organizatorzy zaprosili nas do pracowni ceramicznej, by mogliśmy przyjrzeć się bliżej łatgalskiej ceramice. Wynikiem wspólnej pracy były niewielkie ptaszki-gwizdki, które będą wspaniałą pamiątką wspólnie spędzonych chwil.

Pomimo niesprzyjającej pogody nasza "Wspólna ławka" wyruszyła do Daugavpilsu (Dynenburga), w poszukiwaniu miejsc ważnych we wspólnej historii polsko-łotewskiej. Jednym z nich był krzyż na Słobódce, który upamiętnia żołnierzy z 1. i 3. Dywizji Piechoty Legionów, którzy zginęli na tych terenach w walce z bolszewikami w roku 1920. W 1928 roku otwarto tu uroczyście polski cmentarz wojskowy. Cmentarz w latach 70-tych został zrównany z ziemią przez władze sowieckie. Dopiero w roku 1992 przywrócono pamięć temu miejscu, odsłaniając w listopadzie 13 metrowy krzyż. Tu zapaliliśmy znicze. Naszym przewodnikiem po Centrum Kultury Polskiej był Pan Ryszard Stankiewicz - prezes Związku Polaków na Łotwie. Ostatnim punktem wspólnego spaceru była twierdza dynenburska i wspomnienie krasławskiego hrabiego Leona Platera, uczestnika powstania styczniowiego, rozstrzelanego w twierdzy przez carskie władze.

Trzeba powiedzieć, że mieliśmy wrażeń co nie miara. Spotkaliśmy się też w Szkole Polskiej, by wspólnie zrobić dłuuugi choinkowy łańcuch. Wspomogły nas dzieci z najmłodszych klas, które były zachwycone naszą uwagą i wspólną pracą. Odbyliśmy interesującą podróż po Krasławiu. Naszą przewodniczką była pani Edyta, która bardzo ciekawie opowiedziała nam o Platerach, oprowadziła po muzeum i zaprosiła do zwiedzania kościoła pod wezwaniem Świętego Ludwika. W kościele spotkaliśmy się z panem Józefem, prezesem krasławskiego Związku Polaków. Dzięki jego opowieściom krasławska świątynia prawie nie ma przed nami tajemnic.

W krasławskiej Polskiej Szkole zachwycił nas niezwykły występ "Kropelek", zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. „Kropelki” to nazwa zespołu wokalnego, który od lat tworzą uczennicy szkoły. Niektórych koncert ten wzruszył do łez! Spotkanie zakończyło się ciekawym wykładem pani Danieli o wspólnej historii polsko - łotewskiej (operacja „Zima” czyli polsko-łotewska ofensywa pod Dynenburgiem w roku 1920).

Trzeba powiedzieć, że dzięki Panu Józefowi poznaliśmy historię działalności Związku Polaków w Krasławiu oraz odwiedziliśmy miejsca pamięci na miejscowym cmentarzu, poświęcone poległym w 1920 roku polskim żołnierzom, którzy walczyli o niepodległość Łotwy. Zapaliliśmy znicze, zmówiliśmy modlitwę w tych ważnych dla Polaków miejscach. Poznaliśmy lepiej tradycyjne smaki Łatgalii, wzięliśmy udział w degustacji regionalnych serów, wędlin i pieczywa. Wszystkim smakowała miejscowa herbata, napar z ziół, zbieranych w dolinie rzeki Daugawy-Dźwiny. Czas minął bardzo szybko i choć projekt "Wspólna ławka" dobiegł końca, mamy nadzieję, że nowo zawarte znajomości będą trwały o wiele dłużej. Dziękujemy serdecznie Pani dyrektor Czesławie Kozłowskiej, wszystkim nauczycielom, szczególnie Pani Marzenie i Pani Joannie, Pani Danieli i Pani Aleksandrze oraz wspaniałej młodzieży z Polskiej Szkoły w Krasławiu za wspólnie spędzony czas i niezapomniane chwile. Dziękujemy też Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie” za wsparcie naszej wyprawy.

Zespół Szkół Przymierza Rodzin nr 3